Aktuality

18.6.2019
8:06

Trend zvaný upcycling – už jste o něm slyšeli?

"Nové" kousky v šatníku 

Taky se vám někdy stává, že nemáte co na sebe? A to přitom váš šatník doslova praská ve švech. Předtím, než se vydáte do obchodů obohatit ho o dalších pár módních kousků, zkuste na to jít tentokrát jinak. Už jste slyšeli o trendu zvaném upcycling? Pokud ne, máte nejvyšší čas si znalosti doplnit. Mnozí právě v něm totiž vidí budoucnost.

Aktuální fenomén?

Zatímco recyklace představuje naprosto běžné slovo, upcycling neboli upcyklace, moc známá není. Pod tímto termínem se skrývá přeměňování starých věcí na nové s vyšší hodnotou a kvalitou. Nejčastěji o ní hovoříme v souvislosti s módou, kdy dáváme starému textilu nový život. Tento trend přitom nepředstavuje nic nového, vždyť vzpomeňme na naše babičky, které bez krabičky s šitím nedaly ani ránu. Tehdy se totiž věci nevyhazovaly kvůli drobnostem, když je stačilo jen trochu upravit a mohly docela dobře sloužit dál.

V duchu pomalé módy

Tento ekonomický a ekologický způsob se však postupem času vytratil, což se podepisuje nejen na stále větším množství odpadu, ale i na spotřebovávání zdrojů. Nemluvě o tom, že si věcí, které vlastníme, vůbec nevážíme, přestáváme o ně pečovat a střežit je jak oko v hlavě. Naštěstí si toto nezodpovědné chování začíná uvědomovat čím dál více lidí, kteří se snaží ze začarovaného kruhu rychlé módy vymanit. Činí tak právě prostřednictvím takzvané pomalé módy, do níž spadá nejen recyklace oblečení, ale i zmíněný upcycling.

Na vlnách kreativity a fantazie

Ano, nezastíráme, že to bude vyžadovat určitý trénink, cvik a hlavně pořádnou dávku trpělivosti, ale když se chce, všechno jde. Takže se nevzdávejte, po prvotních neúspěších totiž zjistíte, že to není nic těžkého a dokonce to může být i zábava. Navíc ušetříte jak životní prostředí, tak i vaši peněženku. Třeba v sobě dokonce objevíte i skrytý talent, probudíte fantazii a kreativitu. Možná budete sami překvapeni, co všechno jde přetvořit, a že i z neforemných, nadměrných a vyřazených kousků jdou vytvořit krásné modely. A že nejsou úplně dokonalé? Nevadí, hlavní je jejich funkčnost, praktičnost a vaše snaha. Ta se totiž cení!

Nahoru