Aktuality

5.2.2019
9:02

Trend „sáčkování“ – dejte mu sbohem!

Ulehčit planetě můžeme mnoha způsoby

Každý z nás produkuje dennodenně neuvěřitelné množství odpadu. Minimalizovat následky a ulehčit naší planetě můžeme mnoha různými způsoby.

Nevytvářejte zbytečný odpad

Pravidlo: nevytvářet zbytečný odpad, patří bezpochyby mezi ty nejdůležitější zásady. Přemýšlejte nad tím, co pořizujete, zda danou věc opravdu potřebujete a nepodléháte jen zbytečné reklamě. Pozornost věnujte i nákupu potravin, v obchodech totiž mnohdy máme velké oči a doma pak jídlo ani nestihneme spotřebovat. Nezanedbatelnou část odpadu tvoří obaly, a to především ty plastové. Jen si vzpomeňte, jak po příchodu z obchodu vybalujete nakoupené zboží ze všech těch mikrotenových sáčků, které pak doma stejně vyhazujete do koše - jeden igelitový pytlík na ovoce, druhý na zeleninu, další na pečivo.

Plánujte

Zná to asi každý z nás. Cestou z práce si uvědomíme, že doma už není k večeři ani kousek chleba, a tak se vydáme doplnit zásoby. U pokladny si pak vzpomeneme, že nákup nemáme do čeho dát, protože tašky jsme nechali doma. Nezbývá nám tedy nic jiného, než si nějakou koupit přímo na místě. Plánujte si proto návštěvy obchodu v předstihu a náležitě se na ně vybavte. Nebo alespoň mějte vždycky po ruce nějakou úspornou tašku, která se vám bez problémů vejde i do kabelky, co s sebou nosíte do zaměstnání.

Buďte kreativní

Doslova znovuzrození dnes zažívají plátěné tašky a síťovky, které šetří nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku. Jste-li však jen trochu zruční, zvládnete si originální tašku v jedinečném designu, který nezůstane bez povšimnutí, vyrobit i sami. Stačit vám budou šikovné ruce a obyčejné staré tričko, které jste se chystali vyhodit do popelnice či - v tom lepším případě - odnést do kontejneru na textil. Touto recyklací oblečení snadno a rychle vykouzlíte znovu využitelný kousek a vtisknete vašemu textilu druhý život. Tak přestaňte utíkat před zodpovědností, kterou každý z nás má k životnímu prostředí, a změňte svoje zažité návyky. I malá změna má smysl a prospěje nejen našemu okolí, ale i celé planetě.

Galerie
Nahoru