Aktuality

9.4.2020
10:04

Swapování – nový trend, který byste měli vyzkoušet

Nebojte se provést velký úklid

K jaru neodmyslitelně patří očista. Pořádek bychom si měli udělat nejen v našem těle, ale také v naší domácnosti. Zbavit se prachu a nadbytečných věcí totiž blahodárně působí na naši mysl. Začněte třeba u vás v šatníku.

Rozlučte se s přeplněnou skříní

Plná skříň, která přetéká oblečením – že vám to něco připomíná? Bohužel řada z nás se „veze“ na vlně nepromyšleného a spontánního nakupování, které je pro naši konzumní společnost tak typické. Stále pořizujeme nové a nové věci, které vůbec nepotřebujeme, a to bez ohledu na to, že je ani nemáme kam dávat. Často jsme totiž líní ty „staré“ vytřídit. Když už se do toho přece jen pustíme, obvykle pak netušíme, jak si s taškou plnou vyřazeného oblečení poradit. Prodat nebo podarovat se nám obvykle podaří sotva pár kousků a zbytek pak zůstane „strašit“ u nás doma – v tom lepším případě, nebo skončí v popelnici a na skládkách – v tom horším případě.

Něco za něco

Co to ale tentokrát zkusit jinak? Vězte, že to jde i šetrně, udržitelně a dokonce bez peněz. O kontejnerech na textil jste už určitě slyšeli, nechybí totiž v žádném jen trošku větším městě. Skvělou cestou, jak se vypořádat s oblečením, které už nenosíte, ale představuje také swap – moderní alternativa nakupování. Jedná se v podstatě o takovou výměnu, jejíž princip je neuvěřitelně jednoduchý. Prostě jen sbalíte do tašky vaše vyřazené věci, které jsou v pěkném stavu, čisté a nositelné, a donesete je na určené místo. Vy si odtud na oplátku můžete odnést nějaký jiný kousek a udělat si tak radost něčím novým a neokoukaným, aniž byste zavítali do obchodu. Podstatným způsobem tak ušetříte váš rodinný rozpočet a ještě podpoříte trend tzv. pomalé módy. Pokud vám nic do oka nepadne, můžete odejít domů s prázdnou. Hřát vás i přesto bude pocit, že jste potěšili někoho jiného, zbavili se věcí smysluplně a navíc jste prospěli naší planetě.

Kamarádský večírek

Swapovacích akcí se koná celá řada, určitě tak objevíte nějakou i ve vašem okolí. Pokud ne, můžete uspořádat svou vlastní a pozvat na ni vaše přátele. Ideální doba je před začátkem nové sezony, kdy spousta z nás dělá vítr v šatníku, a tak se toto téma stává aktuální. Nemusíte navíc zůstávat jen u oblečení, „swapují“ se i různé doplňky, boty, šperky, kabelky, pásky. Všechno přehledně uspořádejte na věšáky, štendry, stoly, chybět by nemělo ani velké zrcadlo, které umístíte na nějaké méně frekventované místo v relativním soukromí. Připravte ještě drobné občerstvení a pak už si jen užívejte tento veselý dobročinný večírek!


Nahoru