Aktuality

13.11.2018
9:11

Recyklace je v módě!

Věděli jste, že bavlna, která tvoří základ pro výrobu látek, potřebuje pro svůj růst spoustu pesticidů? Na jedno tričko je to až 150 gramů. 

 V současné době přibývá stále více lidí, kteří se zajímají o životní prostředí. Trendy jako „eko“ či „bio“ se proto pomalu, ale jistě zabydlují jak v jídle a kosmetice, tak i v módě.

Zajímejte se

Kůže představuje největší orgán našeho těla. Právě jejím prostřednictvím proniká do našeho organismu celá řada látek z okolního prostředí. A tak je určitě nasnadě přemýšlet o tom, do čeho pokožku zahalíme. Buďme zvídaví, čtěme etikety a zajímejme se, jak vzniklo oblečení, které máme na sobě, kdo ho ušil, za jakých podmínek a v neposlední řadě z jakých materiálů bylo vyrobeno. Čím více informací máme k dispozici a čím více víme, tím lépe – pro nás samotné i pro naši planetu.

Nebuďte lhostejni

Dnes můžeme v obchodech vybírat oblečení z nejrůznějších materiálů, od těch přírodních, jako je bavlna, len, vlna či konopí, až po ty umělé typu polyester, viskóza nebo nylon. Některé zatěžují životní prostředí více, některé méně. Věděli jste třeba, že bavlna, která tvoří základ pro výrobu látek, potřebuje pro svůj růst spoustu pesticidů? Na jedno tričko je to až 150 gramů. Při zpracování je pak použito dokonce 1,5 kg chemikálií, které se mohou ve zbytkové formě dostávat i do látky. Náročná je navíc také na spotřebu vody. Když si každý z nás spočítá, kolik takových triček se nachází v jeho šatníku, pak se nemůžeme divit, že planeta trpí. Cestu z bludného kruhu nabízí nejen udržitelná móda, ale také recyklované materiály.

Buďte “eko“

Recyklace textilu se stala doslova módním hitem, představuje totiž menší zátěž pro životní prostředí. Pokud oblečení neskončí na skládce, nevzniká při jeho rozkladu metan, amoniak ani skleníkové plyny. Věci, které dáte do textilního kontejneru, mohou posloužit někomu dalšímu, případně mohou být přetvořeny na jiné produkty. Smysluplné využití zdrojů poskytuje například i výroba oblečení z PET lahví. Ano, slyšíte dobře, třídění odpadu se proto rozhodně vyplatí. Recyklované plasty představují neuvěřitelně vděčný materiál a nachází využití v mnoha odvětvích, a to včetně módy. Skvěle slouží k výrobě nejrůznějších kusů oblečení, jako jsou plavky, bundy či sportovní oděvy. Kousky z nich jsou nejen velmi kvalitní, takže vám vydrží delší dobu, ale navíc dobře izolují teplo. Vaše tělo tak díky nim zůstane v optimální tepelné pohodě počasí navzdory. Šijí se z nich ale i módní doplňky jako třeba boty nebo kabelky, které působí neuvěřitelně trendy. Tak buďte ekologičtí a zároveň „in“!

Nahoru