Aktuality

3.10.2019
20:10

Podzimní úklid šatníku – jak na něj?

Se změnou ročního období přichází i změna našeho šatníku.

Se změnou ročního období přichází i změna našeho šatníku. Lehké letní blůzky a šaty vystřídají teplejší svetry, mikiny, kalhoty. Právě teď tak nastává ten správný čas na to, abyste si ve skříni udělali pořádek.

Minimalismus – cesta ke štěstí?

Chcete-li, aby bylo uklízení co nejefektivnější, vyzkoušejte populární japonskou metodu KonMari. Tato technika, se kterou přišla specialistka na úklid Marie Kondo, představuje efektivní řešení, jak si udělat pořádek nejen v šatníku, ale i v životě. Základní pravidlo zní jasně a jednoduše – vyhazujte. Většina z nás vlastní totiž příliš mnoho věcí, které nám doslova zaplavují domácnost. Milovnice pořádku však tvrdí, že právě přes minimalismus vede cesta ke štěstí.

Třiďte důkladně

Ověřit si, jestli to tak skutečně funguje, můžete třeba právě při úklidu vašeho šatníku. Shromážděte všechny letní kousky na jednu hromadu a začněte je třídit. Podívejte se, v jakém jsou stavu, jestli se dají ještě nosit i příští sezónu. Ujasněte si také, jestli tyto kousky na sobě máte rádi a cítíte se v nich příjemně a pohodlně. Pokud si odpovíte „ne“, pak je nemilosrdně z vašeho života vyřaďte.

Obdarujte jiné

Letní oblečení, které si rozhodnete ponechat, vraťte zpátky do skříně nebo uložte do krabic. Kousky, kterých se chcete zbavit, pak pošlete dál. To, že dosloužily vám, totiž ještě neznamená, že je nemůže využít někdo jiný. Radost z nich mohou mít nejen vaše kamarádky, ale i úplně cizí lidé. Stačí, když je třeba odnesete do second-handu, na charitativní bazárek nebo je vhodíte do kontejnerů na textil, odkud pak poputují k lidem, kteří je opravdu potřebují. Výhodou je, že sem můžete umístit i oblečení, které není v úplně dobrém stavu a nosit se nedá. Míří odtud do třídíren na recyklaci textilu.

Nakupujte s rozmyslem

Pak se pusťte do třídění podzimního oblečení – postupujte stejně jako s letními kousky. To, co si hodláte ponechat, pověste na ramínka nebo poskládejte. Popřemýšlejte, co vám chybí a bez čeho se opravdu neobejdete. Nechte se inspirovat třeba aktuálními módními trendy – letos „frčí“ hlavně skinny džíny, saka či plisované sukně. S množstvím nových věcí to ale nepřehánějte. Pořiďte si hlavně základní kousky, které se dají dobře kombinovat a nosit na tisíc způsobů. Poděkuje vám nejen vaše peněženka, ale i váš šatník!

Nahoru