Aktuality

1.3.2019
9:03

Perte ekologicky – je to snadné!

Dobrý pocit a spokojenost za to rozhodně stojí!

O ekologii je v poslední době slyšet čím dál častěji. Pomalu, ale jistě si totiž začínáme uvědomovat, že je to právě naše chování, které dost výrazně ovlivňuje podobu celé naší planety. Mnohdy přitom stačí málo – třeba změnit přístup k něčemu tak obyčejnému jako je praní.

Malá změna pro člověka, velká pro lidstvo

Už jste slyšeli o ekologickém praní? Nejen, že je moderní a skvěle zapadá do konceptu udržitelné módy, ale zároveň vám pomůže jednoduše zmenšit biologickou stopu, kterou po sobě zanecháváte. Pokud si představujete, že vás v zájmu ochrany přírody budeme nutit postavit se k valše a drhnout oblečení s vypětím všech sil, pak můžete zůstat naprosto v klidu. Je to mnohem snazší a přitom dostatečně efektivní – stačí jen vyměnit prací prášek.

Není prášek jako prášek

V klasických pracích prostředcích se totiž vyskytuje celá řada látek – fosfáty, tenzidy, rozjasňovače, syntetické parfémy a látky ropného původu, které sice perfektně fungují na čištění skvrn, ale zároveň představují velké nebezpečí pro nás, naši pokožku a celý organismus. U citlivějších jedinců vyvolávají kožní problémy ve formě alergických reakcí, vyrážek či ekzémů. Škody však páchají i na okolní přírodě, dostávají se totiž do povrchových a spodních vod, prosakují do půdy, a negativně tak ovlivňují celkovou krajinu. Dochází k nárůstu sinic, které spotřebovávají kyslík a škodí tak rybám i rostlinám.

Čistota přímo z přírody

Upřednostňujte proto při praní produkty založené na přírodní bázi. Jsou šetrné jak k vašemu tělu, tak i k přírodě, všechny jejich složky se totiž rozloží na neškodné látky a odbourají se biologickou cestou. Dnes na ně běžně narazíte v obchodech, vybírejte je však opravdu pečlivě, některé se totiž jako „bio“ jenom tváří. Hledejte proto certifikované produkty, pročítejte etikety, ptejte se, nechte si poradit. Vyrobit si je můžete i sami doma, nebude vás to stát mnoho úsilí ani peněz. Postačí smíchat nastrouhané mýdlo na praní, práškovou sodu a sůl. Na silné skvrny a zaschlé nečistoty se pak osvědčilo žlučové mýdlo, za vyzkoušení jistě stojí i triky našich babiček, které nedaly dopustit třeba na ocet. Chcete-li, aby vaše prádlo krásně vonělo, pak namísto aviváže použijte různé druhy éterických olejíčků. Ekologické praní se může zdát ze začátku poměrně náročné, ale všechno je o zvyku. Ten dobrý pocit a spokojenost za to rozhodně stojí!

Nahoru