Aktuality

12.11.2019
10:11

Naučte se pomáhat aneb způsoby, jak přestat být lhostejnými

Pamatujete si, kdy naposled jste někomu pomohli?

Pamatujete si, kdy naposled jste někomu pomohli? Nezištně, bez nároku na odměnu, bez očekávání protislužby, zkrátka a jednoduše jen tak? Jestli ne, pak máte nejvyšší čas to změnit, stačí jen nebýt lhostejný. Nebudou vám za to sice naskakovat částky na bankovním účtu, ale hřát vás bude dobrý pocit. A ten je, jak známo, k nezaplacení.

Všímejte si světa kolem

Způsobů, jak může pomoct opravdu každý z nás, existuje celá řada. Stačí nebýt sobecký a dívat se kolem sebe, všímat si. Podejte pomocnou ruku v konkrétních situacích, které zažíváte dnes a denně. Může se jednat i o pro vás zdánlivou maličkost, která může mít však pro dotyčného velký význam – třeba pusťte starého člověka sednout v tramvaji, pomozte mamince s kočárkem do schodů nebo zajděte nakoupit nemocné babičce. Zkrátka nebuďte zahledění do sebe a jednejte – hned a bez okolků, nečekejte, až nebo jestli vůbec to udělá někdo jiný.

Staňte se dobrovolníkem

Pomáhejte ve svém volnu – získáte nové zkušenosti i přátele. Stačí klidně i jen pár hodin týdně, organizací, které nadšeně přivítají každého dobrovolníka, je víc než dost. Většinou jim nezáleží na věku, vzdělání, ani zkušenostech, jediné, co požadují, je jen chuť a ochota pomáhat. A kde se tedy můžete angažovat? V domovech pro seniory, v dětských domovech, v nemocnicích, v ekologicky zaměřených organizacích, ve zvířecích útulcích. Možností je opravdu nespočet, záleží jen na vás, čemu se rozhodnete věnovat čas a energii.

Poskytněte materiální pomoc

Lidem v nouzi můžete nabídnout i materiální pomoc, a rozhodně se nemusí jednat jenom o peníze. Věnovat můžete třeba oblečení. Projděte si skříň a upřímně si odpovězte, jestli všechno, co se v ní nachází, opravdu nosíte. Nebojte se vyhazovat, najděte odvahu rozloučit se s kousky, které vám nepasují, nebo vám přestaly dělat radost. Nechte si jen to, v čem se cítíte opravdu dobře a k čemu se opakovaně vracíte. Vyřazené oblečení pak darujte potřebným. Odneste ho na charitu nebo ho vhoďte do kontejnerů na textil, které se dnes nachází ve všech větších městech prakticky na každém rohu. Třeba k podobnému počínání inspirujete i někoho dalšího, dobrých skutků totiž není nikdy dost!

Nahoru