Aktuality

25.7.2019
14:07

Ekologie a péče o miminko – jak to jde dohromady?

Ušetříte nejen přírodu, ale i rodinný rozpočet!

Narození miminka patří k nejdůležitějším událostem v životě. Všichni se proto snaží na příchod nového člena rodiny maximálně připravit, aby mu v novém domově nic nechybělo, byl spokojený, zdravý a dobře se vyvíjel. Malý tvoreček potřebuje hodně věcí, do jejich výběru a pořízení se čím dál častěji promítají také ekologické faktory. Díky nim totiž novopečení rodičové mohou šetřit nejen přírodu, ale i rodinný rozpočet, který se s příchodem děťátka značně zatíží.

Oblékání

Nemalou položku představuje nákup oblečení. Každá maminka chce mít své dítko dokonale „vystylované“, proto nakupuje ostošest. Konzumní textilní průmysl má však ničivé dopady na naši planetu, je proto lepší pořídit spíš méně věcí a zbytek si půjčit, zdědit po dětech příbuzných a kamarádů nebo kousky pořídit z druhé ruky. Vždyť není třeba mít všechno zbrusu nové, obzvlášť když uvážíme, že během prvního roku života vystřídá potomek asi šest velikostí oblečení. Za tu dobu nestihne jednotlivé kousky ani pořádně unosit. S tím má zkušenost každá mamina. Nemáte – li v rodině další děti, kamarádky, které jsou v očekávání a nevíte, co s nevyužitým oblečením po dětech, jistě vám přijde škoda je jen tak zahodit. Všechny tyto kousky mohou posloužit ještě někomu dalšímu. Nemáte-li po ně ve svém okolí využití, odneste je do kontejnerů na textil, po roztřídění poputují do kojeneckých ústavů anebo do Klokánku.

Přebalování

I přebalovat můžete ekologicky. Rozhodně se nemusíte bát, že vás čeká nekonečné martyrium v podobě praní a vyvařování, dnešní plenky a hlavně pračky jsou někde úplně jinde, než tomu bylo kdysi. Existují i šikovné kojenecké plenkové kalhotky, které disponují praktickým zapínacím systémem, jsou neuvěřitelně praktické, můžete je používat klidně i na cestách. Používají se opakovaně a nezatěžují životní prostředí. Maminky, které se v „látkování“ úplně nevidí, mohou vsadit na jednorázové plenky z biologicky rozložitelných materiálů. Ekologický způsob přebalování je šetrný nejen k životnímu prostředí, ale i k vaší peněžence a především k pokožce vašeho děťátka, nehrozí mu totiž žádné opruzeniny.

Sdílení

Za potřeby pro miminko můžete utratit desetitisíce, přitom je to mnohdy úplně zbytečné. Obzvlášť novopečené maminky chtějí svému prvnímu potomkovi dopřát úplně všechno. Často navíc mají zmatek v tom, co doopravdy využijí a bez čeho se naopak lehce obejdou. Kromě oblečení můžete s ostatními maminkami sdílet i další výbavu, od kočárků přes autosedačky až po vaničky. Malé ratolesti potřebují spoustu věcí, ale většinu z nich využijí jen krátkou dobu, než z nich během pár měsíců vyrostou. Většina potřeb je proto velmi zachovalá, třeba taková postýlka se dědí z generace na generaci a pořád poslouží stejně dobře, jako když byla nová. Tak zahoďte zažité předsudky a stereotypy a zkuste na to jít jinak!

Nahoru