Aktuality

24.9.2018
9:09

Co na sebe? Začněte o módě přemýšlet jinak!

Většina z nás nosí 80 % času 20 % svého oblečení, ostatní leží ve skříni. 

Přemýšleli jste někdy nad svým oblečením? Nad tím, jakou dlouhou cestu muselo urazit tričko, než se dostalo až do vaší skříně? Kdo a kde ho ušil, z jakých materiálů, za jakých podmínek a co všechno bylo potřeba k tomu, aby vůbec vzniklo?

Přemýšlejte

Většina z nás prostě vyrazí do obchodu, nakoupí kousek, který nám padne do oka a kromě ceny nic dalšího neřeší. To je ovšem chyba. Předtím, než se zase vydáte na nákup, zamyslete se, jestli nový kousek do šatníku opravdu potřebujete. Možná vás k nakupování svádí jen magické slůvko sleva. Možná už na nové tričko ve vaší skříni ani není místo.

Upřednostňujte kvalitu nad kvantitou

Obchody jsou plné oblečení, nové kolekce se navíc obměňují co tři týdny, takže nás mimoděk upozorňují na to, že módní kousky, které máme na sobě, už tak úplně módní nejsou a měli bychom je vyměnit za nové. A to pokud možno hned, protože zítra už nemusí být k dispozici. Dostáváme se tak do začarovaného kruhu.Tato rychlá móda podporuje zvyšování spotřeby, z nakupování se stala zábava a hobby, a kvantita vítězí na plné čáře. Šatník tak můžeme obnovovat klidně několikrát do roka. Bohužel ale na úkor přírody, která dostává tímto naším sobeckým chováním pořádně zabrat.

Nebuďte lhostejní

Módní průmysl patří k jednomu z největších znečišťovatelů vody, půdy i ovzduší. Věděli jste třeba, že jen na výrobu triček se celosvětově spotřebuje půl milionu tun bavlny? A její pěstování rozhodně není zadarmo. Vyčerpávají se zdroje, protože narůstá tlak na jejich využívání, vysychají vodní toky v důsledku vysoké spotřeby vody, která je potřebná na její kultivaci, dochází k erozi půdy kvůli používání pesticidů, opomenout nelze ani vypouštění škodlivých emisí do vzduchu. Jestli tedy nechceme být vůči těmto věcem lhostejní, máme nejvyšší čas něco dělat.

Změňte svůj přístup

Začít můžete třeba tím, že přehodnotíte svůj šatník a začnete aplikovat minimalismus. Vězte, že to nebude tak těžké. Vždyť většina z nás nosí 80 % času 20 % svého oblečení, to ostatní nám ve skříni jen zbytečně zabírá místo. A kam s textilem, který již neunosíme? Odneste ho do kontejneru na textil, ať může udělat radost někomu jinému. Vytvořte si svůj vlastní osobitý styl a držte se principů udržitelné módy. Nenechte se ovlivňovat diktátem aktuálních trendů, ani marketingovými triky šikovných obchodníků. Pořiďte si kvalitní oblečení a náležitě o něj pečujte tak, jak to dělaly naše babičky, kterým vydrželo i desítky let. Zkrátka, změňte svůj přístup k módě – má to totiž smysl.

Nahoru